Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Kasvis-bouillabaisse

Kinkkuinen voileipäkakku

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

8

ruispaahtoleipäpalaa

 

8

moniviljapaahtoleipäpalaa

 

täyte 1

 

200 g

kinkkua

 
 

1

punainen paprika

 
 

2 dl

kermaviiliä

 
 

100 g

juustoraastetta

 

2 rkl

sinappia

 
 

200 g

maustettua tuorejuustoa
(esim. ruohosipuli)

 

täyte 2

 

150 g

maksapasteijaa

 

2

maustekurkkua

 

kostutus

 

3 dl

lihalientä

 

kuorrutus

 

200 g

sulatejuustoa

 

50 g

majoneesia

 
 

koristelu

 

kinkkusiivuja

 

minimaustekurkkuja

 

persiljaa

 
 

tuorekurkkuviipaleita

 

Ohjeet

12 annosta

Keitä lihaliemi edellisenä päivänä ja jähdytä jääkaapissa.


Valmista täytteet. Leikkaa kinkku ja paprika silpuksi ja sekoita muihin täytteen 1 aineksiin. Hienonna maustekurkut pieniksi ja sekoita maksapasteijan kanssa. Laita täytteet jääkaappiin odottamaan leivän täyttöä.


Levitä pöydälle muutama pala kelmua ja sen päälle leivinpaperi. Leikkaa paahtoleipäviipaleista reunat pois ja aseta leivinpaperin päälle 4 ruispaahtoleipäviipaletta vierekkäin. Kostuta lihaliemellä. Peitä leivät puolella täytteen 1 määrästä. Laita päälle 4 moniviljapaahtoleipäpalaa ja kostuta. Lisää täyte 2 leiville. Laita toiset 4 ruispaahtoleipäpalaa täytteen päälle ja kostuta. Levitä loppu täytteestä 1 leiville ja laita loput 4 moniviljapaahtoleipäpalaa täytteen päälle. Kostuta päällimmäiset leipäpalat hyvin ja kääri pötkö leivinpaperiin ja kelmuun. Laita paketti jääkaappiin ja anna maustua ja mehevöityä seuraavaan päivään. Käännä pakettia ainakin kerran, että kakku mehevöityy tasaisesti.


Seuraavana päivänä ota kakku pois leivinpaperin ja kelmun sisästä ja tasoita reunat tarvittaessa leikkaamalla. Sekoita sulatejuusto ja majoneesi ja levitä kakun päälle ja reunoille.


Kinkkuviipalesydämet: Lado pari kolme kinkkuviipaletta päällekkäin ja paina piparimuotilla sydämenmuotoisia viipaleita. Viillä tarvittaessa reunat puukolla.


Kirsikkatomaattikukat: Leikkaa tomaattiin poikittain sahalaitaisia viiltoja tomaatin keskiosaan saakka koko tomaatin ympäri. Irrota puolikkaat toisistaan.


Tomaattiruusu: Pese tomaatti Kuori tomaatti kuorimaveitsellä kantaosasta alkaen niin, että saat pitkän kuorisuikaleen. Kierrä kuorisuikale ulkoreunasta sisäänpäin. Lopuksi sujauta suikaleen pää keskelle ruusua.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Nätti kakku;o)

naija 15.05.2008 klo 13:57

Kaunis kakku.

tarja2 15.05.2008 klo 15:00

söpöt sydämet:)

askelmittari 15.05.2008 klo 16:21

Nuoret teki tämän ja onnistui mainiosti! Helppo ja kaikille maistuva, kiitos kivasta ohjeesta!!

Lynx 24.05.2008 klo 13:31

Tosi kaunis!!=D

johanne 08.07.2008 klo 10:43

Kiitoos kiitoos, oli ensimmäinen kerta ku tein voileipäkakkua ja onnistu aikas hyvin...

Päärynä 08.07.2008 klo 11:47

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.