Kumppanit

 

Broilerisalaatti  

1

kookas jäähtynyt grillattu broileri

 

1 pussillinen

pakasteherneitä

 

tuoretta kurkkua

 

tomaatteja

 

punaista paprikaa

 

salaattia, mielellään rucolaa ja romainea

 

1

silputtu salottisipuli

 

2½ dl

kylmää kypsää jasmiiniriisiä

 

currya

 

mustapippuria

 

1 tölkki

ananasmurskaa

 

persiljasilppua

 
Valmistusaika 30 min

Ohjeet

Salaatit - 6 annosta

Ota grillatusta broilerista rintafileet salaattia varten. Kuutioi ne. Sulata pakasteherneet ja valuta. Sekoita kookkaassa salaattikulhossa revitty salaatti, herneet, kuutioitu broileri, tomaattilohkot, kurkkukuutiot, suikaloitu parika ja pilkottu salottisipuli. Sekoita joukkoon kylmää jasmiiniriisiä. Käytä sormiasi, sillä paakkuuntunut riisi pitää saada irtonaiseksi. Mausta sormisuolalla, curryllä sekä mustapippurilla ja sekoita joukkoon purkillinen ananasmurskaa, jossa on jäljellä vielä vähän lientä. Lisää persiljasilppu päällimmäiseksi.

Ananasmurskakin kosteuttaa mukavasti salaatin, mutta sen kanssa sopii myös hyvin valmis Thousand island -salaattikastike. Tähän salaattiin käy myös sitruunalla maustetusta öljystä ja balsamicosta tehty kastike suhteessa 1 osaa balsamicoa, 3 osaa öljyä.

Anna salaatin vetäytyä puolisen tuntia ennen tarjoamista. Hyvää leipää lisäksi.

Tykkäsitkö Kotikokista? Tykkää samalla henkäyksellä myös Facebookissa!

Tekijän kommentti

  • Fasaani

    Ostan kookkaan grillatun broilerin (Stockalta yleensä). Siitä syödään ensin koivet, reidet ja siivet keitetyn jasmiiniriisin kanssa. Seuraavana päivänä herkutellaan rintafileillä, jotka käytän salaattiin. Riisiä pitää muistaa keittää niin paljon, että siitä riittää seuraavan päivän salaattiin.

 

Kirjaudu sisään kommentoidaksesi!

Jos et ole vielä Suomen suurimman ja parhaimman kokkisivuston jäsen, rekisteröidy suoraan tai Facebookin kautta. Saat paljon uusia hyödyllisiä ja hauskoja toiminnallisuuksia käyttöösi!

Rekisteröidy Kotikokkiin

Kumppanit

x

He saavat tästä huomautuksen suoraan.

0 / 0 ystävää valittu