Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Jouluiset broilerin rintafileet

Iskenderkebab kahdelle

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

400 g

kebablihaa

 

1 purkki

maustamatonta jugurttia

 

3 kpl

pitaleipiä

 

1 kpl

sipuleita

 

1 purkki

chilikastiketta

 

2 dl

riisiä

 
 

2 kpl

jalopenoja

 

1 rkl

öljyä tai voita

 
 

 

Ohjeet

2 annosta

1) Keitä riisi paketin kyljen ohjeiden mukaisesti.


2) Silppua sipuli ja pilko pitaleivät sopivan kokoisiksi (noin neliösenttimetri) kuutioiksi.


3) Heitä öljy tai voi kuumalle pannulle ja kebabliha heti sen perään. Paista viitisen minuuttia koko ajan käännellen.


4) Kun kebabliha on paistunut kauniin väriseksi, ota se pois levyltä. Asettele pitaleipäkuutiot kahdelle lautaselle ja lämmitä niitä hetki mikrossa tai pannulla, etteivät ne viilennä lihoja saman tien. Älä kuitenkaan jätä liian pitkäksi aikaa mikroon, muuten leivät muuttuvat veteliksi.


5) Laita kebabliha leipäpalojen päälle ja riisi ja sipuli erilleen muusta annoksesta omiksi läjikseen.


6) Pistä kunnon kerros jugurttia lihan ja leipäpalojen päälle.


7) Lopuksi päälle chilikastiketta halutun tulisuusasteen mukaisesti. Päälle jalopeno.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Iskenderin valmistuksessa ei kauan nokka tuhise. Ainakin "Liiteri" myy pakastettua kebablihaa 400 gramman paketeissa varsin edukkaaseen hintaan. Valmistamalleni 2 hengen kebabaterialle tuli hintaa 7,50e ja aikaa kului vaivainen vartti. Eikä ihan helposti erota kebabravintolan vastaavasta annoksesta.

Tekijän kommentti

Vau, mekin ollaan kebab faneja.Tuota tehdään.

muari 09.04.2008 klo 15:51

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.