|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Sienisipulipiiraat
Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka
tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.
Viestin tekstikenttään: 53685
Viestin vastaanottaja:

- Katsottu: 123
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (1)
-
Valmistusaika 30 min
- Tulosta resepti
Ohjeet
9 annosta
Ota taikinalevyt huoneenlämpöön sulamaan ja puolita neliöiksi. Jos uunisi lämpenee hitaasti, laita se jo kuumenemaan 225 asteeseen.
Silvo sipulit parhaaksi näkemälläsi tavalla ja heitä lämpimälle pannulle sulaneeseen voihin. Kuullota sipulit pehmoisiksi suppilovahveroiden kanssa ja mausta makusi mukaan. Älä kuitenkaan paista sipuleita ruskeiksi!
Itse lisäsin täytteeseen vielä hitusen maissia väriä tuomaan, noin 0,5dl.
Lusikoi täyte taikinaneliöiden päälle jättäen pieni reuna taikinasta. Koristele piiraat hennosti juustoraasteella ja iske teoksesi uuniin 225 asteeseen noin viideksitoista minuutiksi. Tarkkaile itse paistotulosta. Piiraat ovat makoisia, kun juusto ja taikina näyttävät hitusen ruskeaa väriä.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Jääkaapissa köllötti ylijäämäsipuleita, ja jotain niille ole tehtävä. Sopivaa sipulipiirasreseptiä ei löytynyt, joten sovelsin itse niillä aineksilla, mitä poikaystävän pakastimesta ja varastoista löytyi. Suppilovahverot olivat viimehetken idea poikaystävältäni. Toivat erinomaisen lisän piiraisiin!
Tekijän kommentti
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna