Hyvää, mutta itse laitan joukkoon 1dl juustoraastetta ja 1dl porkkanaraastetta noiden aineiden lisäksi. Nam :D
Samankaltaiset
Kumppanit
Kiinnostavaa?
Teeleipä
Sopisiko tämä resepti valmistujaisiin?
» Katso äänestystilanne sekä kaikki valmistujaisreseptit, -menut ja -vinkit!
-
26 Suosittele
- Kerro kaverille!
- Kokkasin tätä!
- Kalorilaskelmat (0)
Raaka-aineet
2 dl |
kaurahiutaleita |
|
2 dl |
vehnäjauhoja |
|
2 tl |
leivinjauhetta |
|
½ tl |
suolaa |
|
2 dl |
maitoa |
|
2 rkl |
öljyä |
|
Ohjeet
Leivät&muut suolaiset - 4 annosta
Sekoita kuivat aineet keskenään. Lisää maito ja öljy mahdollisimman vähän sekoittaen. Paista 225 asteessa n. 15min.
Tykkäsitkö Kotikokista? Tykkää samalla henkäyksellä myös Facebookissa!
-
-
Itse tein saman.
-
Tuli erittäin hyviä ja siihen vielä juustoraastetta päälle niin nam.
-
kiitos ohjeesta
-
Mitenköhän paljon tuosta tulee? Kuulostaa tosi kivalta..
-
kuulin näistä teeleivistä midän opelta et täytys varmaa tehdä...
-
Ihaninta leipää mitä oon pitkään aikaan syöny! Laitoin vähän alle teelusikallisen suolaa ja päälle riputtelin pikkusen yrttisuolaa, koska leivissä tykkään suolasemmista versioista. Ihanaa, kiitos ohjeesta!
-
Pitääkin mennä kokeilee tätä :-)
-
Oli tosi hyvää! Tykkäsin.
-
Nää on tosi hyviä :D Kiitti reseptistä :P Peukku!
-
Todella hyviä,peukku :)
-
Vaihdoin vehnäjauhot luomuhiivaleipäjauhoiksi ja lisäsin vielä teelusikallisen sokeria. Leipä kannattaa muotoilla vaikka ruokalusikalla suht matalaksi, jotta se paistuu tasaisesti. Paiston jälkeen laitoin jäähtymään noin vartiksi: leivän päälle ensin leivinpaperi ja sen päälle leivinliina. Kyllä tuli todella hyvää teeleipää!
-
teinpä just näistä semmosia "terveys" versioita
vaihdoin kaurahiutaleet neljänviljan hiutaleisiin ja vehnäjauhoja en käyttäny yhtään vaan 1dl täysjyväruisjauhoja ja toinen desi luomu grahamjauhoja, ja tietty rasvatonta maitoo :) saas nähä mitä tulee
-
tuli hyvii just äsken tulivat uunista! :)
-
tein uusia nyt aamulla ja tälläkertaa tällä tavan ohjeella :) Nam!
-
Loraus siirapppia taikinaan antoi ihanan säväyksen muuten suolaiselle leivälle.
Nautitaan pelkän voin kanssa lämpimänä teen kanssa, ai että ja nam!!
Vinkki: Lisää ennen uuniin laittoa päälle juustoraastetta, saat lisää makua ja näköä ;)
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi!
Jos et ole vielä Suomen suurimman ja parhaimman kokkisivuston jäsen, rekisteröidy suoraan tai Facebookin kautta. Saat paljon uusia hyödyllisiä ja hauskoja toiminnallisuuksia käyttöösi!
