Kumppanit

Aina onnistuu Kakkupohja (sienikakku)

Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.

Ehdota kuvaa täällä

Viestin tekstikenttään: 51935
Viestin vastaanottaja:

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

4

munaa

 
 

2 kkp

sokeria

 
 

1 kkp

kiehuvaa vettä

 

4 dl

vehnäjauhoja(karkeita)

 

1 tl

leivinjauhetta

 
 

Ohjeet

20 annosta

Vatkaa huoneenlämpöiset munat ja sokeri vaahdoksi,lisää kiehuva vesi nauhana ja jatka vaahdottamista n. 5 min. Lopuksi jauhot varovasti, älä vatkaa. Iso hyvin voideltu/jauhotettu vuoka 160 astetta 45 min(kiertoilmauuni). Kumoa ja anna jäähtyä hyvin. Voit jakaa pohjan useaan osaan (3-4), kostuta hyvin, täytä ja koristele. Tässä on kakkupohja, joka ei koskaan petä! Kakku on sienimäinen ja kiinteämpi kuin sokerikakkupohja, mutta epävarmuus onnistumesta on poissa. Onnistuu aina. Ollut käytössä meidän suvussa yli 50 vuotta.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Hyvä ohje aloittelijalle, onnistuu aina ei tarvitse pelätä laskeutumista tai särkymistä.

Tekijän kommentti

Ihan hyvä, äitini läträs aina kiehuvan veden kans.

Påla 08.03.2008 klo 10:35

Kiva Riitta-mummo, kun laitoit tämän ohjeen, kaikki on niin vähästä aina kiinni.

piia58 08.03.2008 klo 10:48

Hei, todella kiva ohje. Lapset kovasti harjoittelevat leipomista. Tällä saavat kokeilla ensimmäistä kermakakkua. tv lynx

Lynx 08.03.2008 klo 15:50

Tällä ohjeella tulee hyvä ja mehevä kakkupohja, jota ei tarvitse paljoa edes kostuttaa. Ja ei lässähdä, minäkin sain kakun onnistumaan :)

Pikkudevil 05.07.2008 klo 12:39

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.