|
|
||
Hae muita reseptejä
Kumppanit
Zakuska-silli
Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka
tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.
Viestin tekstikenttään: 50273
Viestin vastaanottaja:

Ohjeet
Pane kokonaiset sillit likoon maitoon yön ajaksi. Kevyt suolatut vain tunniksi. Perkaa huuhtele, fileoi sillit ja leikkaa pieniksi palasiksi.
Sekoita keskenään vedellä laimennettuetikka, sokeri, sinappi, silputtu sipuli ja ruokaöljy. Lisää kastikkeeseen smetana ja sillin palaset, sekä kuutioiksi leikatut keitetyt perunat.
Lisää perunakuutioita våhin erin, sillä zakuska-sillin on oltava miellyttävän kosteaa. Ripottele pinnalle kapriksia ennen tarjolle vientiä.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Oletko tutustunut 70-luvulla ilmestyneeseen Zakuska keittokirjaan. Sitä muistaakseni myytiin K_kaupoissa silloin K-kaupan Väiskin aikoihin. Mukavia ohjeita naapurimaasta.
Riitta-Mummo 25.02.2008 klo 20:31
Se 70-luku oli kyllä kaikkein rakkain. Ja paras vuosikymmen mun elämässäni. Kaikki tehtiin silloin hyvin, ja vähän liian rasvaisestikin. Mutta kun ei muusta tiedetty! Nyt sekoitetaan ihmisten päät kermaprosenteilla, juustoprosenteilla ja muilla laskureilla. Jääkaappiinkin piti jonkun kokkilaisen mukaan mun laittaa lukko, heh..he..no, eipä noi liikakilot ole vaivanneet...niin toi keittokirja ei ole tuttu. Venäläinen kylläkin kaapissa on.
piia58 25.02.2008 klo 21:34
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna