|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Viikon reseptivinkki
Porkkanakakku
- Katsottu: 1513
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (4)
-
Valmistusaika 1 tunti
- Tulosta resepti
Raaka-aineet
Ohjeet
Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi.Yhdistä kuivat aineet keskenään ja lisää sulatetun voin, porkkanaraasteen ja ananasmurskan kanssa vuorotellen vaahtoon.
Kaada taikina voideltuun korppujauhotettuun vuokaan ja paista 200:ssa 30min. Anna pohjan jäähtyä.
Vatkaa tuorejuusto ja voi tasaiseksi. Siivilöi tomusokeri niiden joukkoon, sekä lopuksi vaniliinisokeri ja sitruunasta raastettu kuori.
Kuorruta kakku. Halutessa voit lisätä vielä kuorrutusaineiden joukkoon 200g maustamatonta tuorejuustoa, jolloin voit levittää kuorrutetta myös kakun väliin.
Kakun voi koristella esim. hasselpähkinärouheella.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Porkkanakakku on yksi parhaista mitä tiedän, nyt kokeilen tuota Matin päivän kunniaksi!
Riitta-Mummo 24.02.2008 klo 12:29
Ananasta ja porkkanaa, nam! Kokeillaan!
Teya 24.02.2008 klo 15:58
en oo koskaan kokeillu laittaa tosiaan ananasta, seuraavaks täytyykin sitä kokeilla. Ja paranee vanhetessaan tää kakku :)
Damitix 24.02.2008 klo 16:33
Hyvältä näyttää, ananaskaupoille pitää mennä.
White Trash 24.02.2008 klo 23:09
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna