Samankaltaiset reseptit

Kumppanit

Lohta foliossa ja herkkusienikastike

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

LOHI:

 

600 g

lohifilettä

 
 

1 rkl

dion sinappia

 

1 dl

sitruunamehua

 

50 g

voita

 
 

tilliä silputtuna

 
 

ruohosipulia tai
sipulin varsia

 

kapriksia

 
 

valkopippuria myllystä

 
 

suolaa

 

HERKKUSIENIKASTIKE:

 

250 g

kokonaisia tuoreita
herkkusieniä

 

1 dl

lihalientä

 

1/2

sitruunan mehu

 

3 dl

ranskankermaa

 

60 g

voita

 
 

ruohosipulia

 
 

persiljaa

 
 

valkopippuria myllystä

 
 

Ohjeet

4 annosta

LOHI:


Huuhtele ja kuivaa lohifile, leikkaa vatsan reunasta ylimääräinen rasva pois. Voitele voilla reilun kokoinen folioarkki keskikohdalta. Hiero suola ja valkopippuri kalaan ja nosta se folion päälle, nahkapuoli alaspäin. Sekoita sinappi, tilli ja pehmeä voi ja sivele se kalan pintaan. Ripoittele päälle vielä sipulinvarsi silppu ja kapriksia. Kaada päälle sitruunamehu ja sulje paketti huolellisesti ! (nesteet ja höyry pitäisi pysyä sisällä).


Laita paketti uunivuokaan jossa on pohjalla pari cm. kuumaa vettä. Paista 250 asteessa, fileen koosta ja paksuudesta riippuen n. 30-50 min.


Voi kypsentää myös grillissä, silloin ilman vuokaa ja foliokääre saa olla useampikerroksinen.


Nosta paketti tarjoiluvadille ja avaa se pöydässä, tarjoa perunoiden, raikkaan salaatin ja herkkusienikastikkeen kera.


HERKKUSIENIKASTIKE:


Kiehauta lihaliemi ja sitruunamehu. Lisää kokonaiset pestyt herkkusienet, anna hautua kannen alla 3-4 min, välillä kattilaa ravistaen. Nosta sienet reikäkauhalla lautaselle jäähtymään, leikkaa ne sitten viipaleiksi. Lisää liemeen ranskankerma ja sekoita hyvin. Keitä pari minuuttia ja vatkaa joukkoon kylmä voi. Mausta suolalla ja valkopippurilla. Lisää herkkusienet ja ruohosipulisilppu. Anna kiehahtaa. koristele persiljalla.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Mehevä kalaruoka ja todella maukas kastike !

Tekijän kommentti

Oi mitä herkkua :)

mari76 11.02.2008 klo 12:31

tuoreista herkkusienistä saa kyllä ihan sienen makuista kastiketta :) ihanan näköinen salaattiannos :)

anne 11.02.2008 klo 20:15

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.