Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Jouluiset broilerin rintafileet

GRANOLA

Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.

Ehdota kuvaa täällä

Viestin tekstikenttään: 44591
Viestin vastaanottaja:

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

350 g

hunajaa

 
 

225 ml

auringonkukkaöljyä

 

450 g

kaurahiutaleita

 

200 g

ohrahiutaleita

 

200 g

vehnähiutaleita

 

110 g

ruishiutaleita

 

150 g

rusinoita

 
 

150 g

suolaamattomia
mieleisiasi pahkinoita,
paahdettuna (kuivalla
pannulla)

 

25 g

auringonkukan siemenia,
paahdettuna kuivalla
pannulla

 

50 g

kuivattuja aprikooseja,
pilkottuna

 

50 g

taateleita, pilkottuna

 

75 g

grahamjauhoja

 
 

Ohjeet

20 annosta

1. Kuumenna uuni 180 asteeseen.


2. Sekoita oljy ja hunaja keskenaan kattilassa ja kuumenna varovaisesti, kunnes hunaja on sulanut oljyn joukkoon. Lisaa kaikki hiutaleet kattilaan. Sekoita ja poista kattila pois levylta. Laita seos uunipellille.



3. Paista seosta uunissa 20-30 min. valilla sekoittaen, jottei reunoilla olevat tummu liikaa. Lopputulos on tarkoitus olla kauniin ruskea.



4. Jaahdyta seos ja lisaa joukkoon rusinat, paahdetut pahkinat ja auringonkukan siemenet, aprikoosit, taatelit ja grahamjauho.



Sailyta ilmatiiviissa rasiassa. Sailyy noin 2 viikkoa.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Omatekoinen mysli :) kun teet tata kerran, niin en usko, etta tarvitsee kaupasta enaa ostaa valmista :) Mina teen tata kylpylaasiakkaille aamupalaksi...ja aina henkilokunta tyhjentaa varastot...vaikka minne piilottaisi :)

Tekijän kommentti

Sulla pitäis ehdottomasti olla se oma maatila! Viljapellon, mehiläisten jne kera.. Mulla ei ole koskaan tullut mieleen tehdä omaa mysliä!

Mailo 14.01.2008 klo 13:28

Kiitos kommentista Mailo :) kylla mina sen maatilan viela joskus hankin...ilmanmuuta :) kokeile tata reseptia, jos pidat myslista!

minna bunce 14.01.2008 klo 13:34

Mulla on siskoltani vahan samanmoinen resepti ja hyvaa on, ainakin tietaa mita syo :)

EevaKV 14.01.2008 klo 14:11

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.