|
|
||
Hae muita reseptejä
Kumppanit
Sitruunamousse ja salmiakkikastike
Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka
tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.
Viestin tekstikenttään: 44389
Viestin vastaanottaja:

Ohjeet
Kastike:
- 3dl Apteekin Salmiakkimikseriä 1/2 dl siirappia 2 rkl maissitärkkelystä (Maizena)
- 3/4 dl sitruunamehua 1 dl vettä 3/4 dl sokeria 3 keltuaista 20 g voita 5 liivatelehteä 2 dl kuohukermaa.
Lisää huoneenlämpöinen voi nokareina seokseen. Puserra liivatelehdet kuivaksi ja sekoita kiisseliin. Anna kiisselin jäähtyä. Lisää lopuksi vaahdotettu kerma ja jaa seos annoskulhoihin tai pieniin vuokiin.
Anna hyytyä jääkapissa. Valuta kylmää salmiakkikastiketta mousseannosten päälle, koristele marjoilla tai hedelmillä. Tarjoa loput kastikkeesta erikseen joko moussen tai jäätelön kanssa.
Vahva salmiakkikastike ja kirpeä sitruunamousse muodostavat hauskan makuparin.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Apteekin Salmiakkimixeriä saa apteekeista. Tarvittaessa voidaan toimittaa myös muille halukkaille jälleenmyyjille ja kokkauskursseille yms. Kuvia resepteistä löytyy Haganolin sivuilta (www.haganol.fi).
Tekijän kommentti
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna

Tekijä: