|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Viikon reseptivinkki
Appelsiinibroileri
- Katsottu: 795
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (1)
-
Valmistusaika 2 tuntia
- Tulosta resepti
Ohjeet
4 annosta
1. Liota savipataa n. 10 minuuttia vedessä. Kaada vesi pois.
2. Laita sulaneen tai tuoreen broilerin sisään hyvin pesty appelsiini, johon olet tehnyt haarukalla reikiä.
3. Voitele broileri öljyllä ja mausta se kauttaaltaan suolalla, curryllä, chilillä ja paprikajauheella.
4. Kaada savipadan pohjalle loraus öljyä, lisää riisi, hiven suolaa ja appelsiinimehu. Laita broileri riisin päälle.
5. Laita pata KYLMÄÄN uuniin ja laita lämpötilaksi 250-astetta (kiertoilmauuniin riittää 220-astetta). Anna kypsyä 1½ tuntia.
6. Tarjoa herukka- tai pihlajanmarjahyytelön kanssa.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Tätä on tehty meillä kolmekymmentä vuotta :) Helppo ruoka, kaikki valmistuu kerralla ja lähes itsestään - kiireisen ajan pelastus! P.s. Riisistäkin tulee näin uskomattoman rapeaa ja maukasta!
Tekijän kommentti
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna