Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Kasvis-bouillabaisse

Tiivis suklaatorttu

Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.

Ehdota kuvaa täällä

Viestin tekstikenttään: 40071
Viestin vastaanottaja:

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

250 g

paloiteltua tummaa
suklaata

 

125 g

suolatonta voita

 
 

2-3 tl

vaniljasokeria

 

6

keskikokoista munaa
eroteltuina

 

2 dl

vaaleaa
muscovadosokeria

 

Ohjeet

8 annosta

Voitele ja vuoraa leivinpaperilla halkaisijaltaan 23 cm irtopohjavuoka. Voitele myös paperi. Sulata suklaa ja voi pienessä kulhossa ja sekoita joukkoon vaniljasokeri.

Yhdistä munankeltuaiset ja reilu desi sokerista suuressa kulhossa ja vatkaa 3-4 minuuttia, kunnes se on paksua. Sekoita joukkoon suklaaseos.

Vatkaa valkuaiset puhtaassa kulhossa kovaksi vaahdoksi. Vatkaa joukkoon loput sokerit. Kääntele vaahtoa pienissä osissa suklaaseoksen joukkoon. Varo vatkaamasta kovin ottein.

Kaada taikina vuokaan ja paista 160 asteessa 30 minuuttia tai kunnes kakku on hyvin noussutta ja kimmoisaa.

Tarjoa kermavaahdon ja suklaakiharoiden kanssa.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Aivan taivaallisen hyvää ja suklaista kakkua..

Tekijän kommentti

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.