Kumppanit

Viikon resepti

Katso: Tryffelit

Moosenin jauhelihapastakastike

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

400 g

naudan jauhelihaa

 
 

2 kpl

sipulia

 

200 g

porkkanaa

 
 

400 g

tomaattimurskaa

 

100 g

tomaattisosetta

 

2 dl

ruokakermaa

 

2-3 kpl

valkosipulikynsiä

 
 

½ dl

ketsuppia

 
 

1 rkl

vasikkafondia

 

1 rkl

sokeria

 
 

1 loraus

balsamiviinietikkaa

 

1 rkl

mustapippuria

 
 

2 tl

suolaa

 

chilijauhetta

 
 

paprikajauhetta

 
 

3 rkl

oreganoa

 

rosmariinia

 
 

timjamia

 
 

2 rkl

basilikaa

 

500 g

spaghettia

 
 

2 rkl

ruoka- tai
oliiviöljyä

 

2 tl

suolaa

 

1 iso kattila

vettä

 
 

juustoraastetta

 

Ohjeet

4 annosta

Jauhelihakastike:


Hienonna sipuli, valkosipuli ja porkkana. Ruskista jauheliha ja sipuli tilavassa pannussa ja lisää porkkana. Mausta suolalla ja mustapippurilla. Halutessasi voit lisätä hieman chiliä maun mukaan ja paprikajauhetta.


Lisää tomaattimurska, tomaattisose, sokeri ja vasikkafondue. Sekoita ainekset ja anna paistua hetken. Lisää ruokakerma, hienonnettu valkosipuli ja oregano. Tässä vaiheessa voi lisätä balsamiviinietikka antakseen kastikkeelle hieman jämäkkyyttä. Lisää maun mukaan rosmariinia, timjamia ja ketsuppia. Anna hautua miedolla lämmöllä noin 10 min välillä sekoittaen.


Lisää basilika ja anna hautua vielä 5 min. Jos kastike ei vaikuta tarpeeksi sakealta voit suurustaa sitä hieman vehnäjauhoilla. Keitä spaghetti spaghettipaketin ohjeen mukaan. Tarjoile ja ripottele päälle juustoraastetta ja ketsuppia maun mukaan.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Miedosta tuliseen jauhelihapastakastike spaghettiin, makarooniin ja muuhun. Kokeile yli jäänyt kastike vaikkapa lämpimissä leivissä!

Tekijän kommentti

Lukiessani reseptiä, herahti jo vesi kielelle. Hyvä vinkki , päiväni pelastus! Allison

Nimetön 26.09.2006 klo 09:39

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.