Kumppanit

Tomaatti-munakoisopasta

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

farfalle tai muuta
pastaa

 

kirsikkatomaatteja

 
 

grillattuja
munakoisoviipaleita

 

2

valkosipulin kyntta

 

oliivioljya

 

suolaa, mustapippuria

 

tuoretta basilikaa

 

parmesanraastetta

 
 

1 pieni

chilipippuri(n pala)

 

Ohjeet

1. Laita pastalle vesi kiehumaan ja suolaa se merisuolalla. Kuumenna isolla pannulla reilusti oliivioljya. Ruskista siina valkosipulin kynsia ja chilipippuria. Lisaa pestyt ja puolitetut kirsikkatomaatit. Laita kansi paalle, roiskuu ympariinsa.

2. Lisaa sekaan viipaloidut munakoison viipaleet. Mausta ja lisaa vahan pastan keitinvetta jos kastike kuivuu liikaa.

3. Anna poreilla kunnes tomaatit "sulautuvat" kastikkeeksi.

4. Keita pasta ja nostele se "al dente" suoraan pannuun jossa valmistit kastikkeen. Anna pastan imea kastiketta hetki itseensa miedolla lammolla.

5. Revi sekaan muutama basilikanlehti, jaa lautasille ja ripota paalle parmesaani-juustoraastetta. Nautiskele.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Helppo ja nopea arkiruoka.

Tekijän kommentti

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.