Kumppanit

Kukka/parsakaali keitto

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

1 300g

kukkakaali

 
 

1 100g

parsakaali

 
 

1 50g

purjo

 
 

0,5 dl

persiljaa

 
 

0,5 75g

kevyt tuorejuustoa

 

1 kpl

lihaliemi

 

1 l

vettä

 
 

Ohjeet

4 annosta

Pilko kukka- ja parsakaali kattilaan, lisää vesi ja liha/kasviliemi. Anna kiehua melkein kypsäksi ja lisää purjo ja persilja. Soseuta sauvasekoittimella, jos vettä on liian vähän, lisää sitä. Lisää puoli purkkia kevyt tuorejuustoa lopuksi, valitse tuorejuusto oman maun mukaan. Tarkista maku ja lisää esim. ripaus mustaa pippuria tai muskotti pähkinää ja aromisuolaa.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Hyvä ja kevyt istumatyöntekijälle, ruisleipä viipale lisäksi lounaalle.

Tekijän kommentti

täysinlaktoositon haluaisin

Nimetön 16.09.2006 klo 17:07

Just näitä ideoita kaipasinkin, kevyttä, nopeasti ja maistuu ilman pippureita, jes! Heti huomenna kokeilen, en malta odottaa kauemmas :) Liemikuution vaan sovellan allergiani takia joksikin muuksi, mutta se tuskin tässä ruuassa on se tekijä, joka sen pilaisi.

Hapsu 27.02.2007 klo 00:54

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.