Kumppanit

Tabbouleh-libanonilainen salaatti

 

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

1,5 dl

bulguria

 

5 dl

vettä

 
 

1,5 tl

suolaa

 

runsas 1/2 dl

sitruunamehua

 

1 kpl

pilkottua punasipulia

 

ripaus

kanelia,muskottia,neilikkaa

 

1 dl

tuoretta minttua tai
sitruunamelissaa
hienonnettuna

 

1,5 dl

tuoretta persiljaa
hienonnettuna

 
 

runsas 1/2 dl

purjoa hienonnettuna

 

2 rkl

oliiviöljyä

 

n.100 g

kurkkua kuutioituna

 

2 kpl

tomaattia kuutioituna

 

Ohjeet


Kiehauta kattilassa vesi, lisää suola ja bulgur. Hauduta bulguria hiljalleen keitellen 10-15 minuuttia (valuta bulgur siivilässä tarvittaessa). Sekoita bulguriin sitruunamehu ja anna vetäytyä kylmässä puolisen tuntia.


Lisää bulgurin joukkoon muut salaatin aineet, sekoita ja koristele mintun tai sitruunamelissan lehdillä.


Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Maukasta salaattia. Jos ette bulguriin ole aiemmin törmänneet, sitä löytyy suurimmista marketeista ja esimerkiksi sinunkaupoista. (=

Tekijän kommentti

Kiitoksia Insanity !! - nyt on maistuva salaatti ekeillä jo toisen kerran. Tällä kertaa tein keliakia version ja korvasin bulgurin riisilä.

MinLii 05.06.2008 klo 21:28

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.