Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Naanleipä

Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.

Ehdota kuvaa täällä

Viestin tekstikenttään: 28716
Viestin vastaanottaja:

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

2 dl

vettä

 

5 dl

vehnäjauhoja(osa
grahamjauhoja)

 

1 dl

maustamatonta jugurttia

 

25 g

hiivaa(hiivan voi
korvata 2tl
leivinjauhetta)

 

1 rkl

sokeria

 
 

1,5 tl

suolaa

 

3rkl

öljyä

 

Ohjeet

12 annosta


1.Murenna hiiva haaleaan nesteeseen, lisää sokeri ja suola. Lisää jauhoja ja välillä öljy.Taikina jää löysäksi.

2.Kohota taikina kaksinkertaiseksi liinan alla.

3.Leivo taikinasta tanko ja jaa n. 12 osaan. Pyörittele pulliksi ja anna kohota liinan alla n. 10 minuuttia.

4.Kauli pullista litteitä leipiä ja paista ne 250-asteisessa uunissa 7-10 minuuttia,kunnes pinnalle muodostuu ruskeita täpliä ja pinta kupruilee.

VINKKI:Valmiit leivät voi paistaa myös kuumalla pannulla valkosipulilla maustetussa öljyssä

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Käykö tavallinen maustamaton jogurtti vai erityisesti ruuan laittoon tarkoitettu? Lisätäänkö jogurtti ennen vai jälkeen hiivan?

kuu-detta 22.03.2008 klo 23:03

Ihe oon käyttäny tavallista maustamatonta jogurttii :) ja tee näin.Murenna hiiva kädenlämpöseen vetteen ja sekota hyvin.Lissää vetteen sitte suola, sokeri, öljy ja jogurtti ja ihan vimoseks jauhot joho oot sekottanu leivinjauheen jos et käytä hiivaa :)

mari76 24.03.2008 klo 12:39

Tuleepa hyviä naanleipiä :) Otan niistä vielä kuvankin, jos ne suinkin kerkeää kuvattaviksi(olen tehnyt vasta kaksi kertaa ja ehkä kolmas kerta toden sanoo...). Käytin hiivaa, joten lämmitin jogurtin veden kanssa kädenlämpöiseksi.

kuu-detta 21.04.2008 klo 20:56

Hienoa :) ja oisin kiitollinen kuvasta ku tätä tulee niin harvoin nykysin itte tehtyä ollenkaan :)

mari76 21.04.2008 klo 21:17

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.