Kumppanit

 

Maistuvat valkosipuli tonnikala katkarapu juustoleivät  

6 kpl

valkosipulin kynttä

 

1 purkki

tomaattikastike tonnikalaa

 

100 g

katkarapuja

 

150 g

mustaleima emmental juustoa

 

3 rkl

oreganoa

 

r tkl

sitruunapippuria

 

6 kpl

isoa paahtoleipä viipaletta

 
Valmistusaika 30 min

Ohjeet

Snacksit ja välipalat - 6 annosta

Avaa tonnikalapurkki purkki ja purista suurin osa kastikkeesta pois.

Pilko valkosipisulit todella hienoksi ja lisää ne tonnikalan ja katkarapujen kanssa syvään lautaseen, lisää mausteet, hiukan sitruunapippuria sekä oraganoa ja sekoita hyvin.

Levitä tonnikala katkarapu sekoitus leipien päälle ja tämän jälkeen ripoita päälle hiukan sitruunapippuria. Tämän jälkeen levitä juusto leipien päälle joko raasteena tai sopivina viipaleina tasaisesti, ja vielä lopuksi siroittele oreganoa juuston päälle.

Kuumenna uuni 200 asteeseen ja kypsennä leipiä noin 15-25 minuuttia, kunnes juusto on sulannut ja leivät ovat hiukan ruskehtavia.

Ota leivät ulos uunista ja anna jäähtyä hetki ja sitten vaan syömään.

Vinkki, voit käyttää chili tonnikalaa jos haluat tulisempia leipiä, tässä tapauksessa voi levittää hiukan tomaattikastiketta leipien päälle ennen tonnikala seosta.

 

 

Tykkäsitkö Kotikokista? Tykkää samalla henkäyksellä myös Facebookissa!

 

Ei vielä yhtään kommenttia. Mitä jos kirjoittaisit ensimmäisen?

    Kirjaudu sisään kommentoidaksesi!

    Jos et ole vielä Suomen suurimman ja parhaimman kokkisivuston jäsen, rekisteröidy suoraan tai Facebookin kautta. Saat paljon uusia hyödyllisiä ja hauskoja toiminnallisuuksia käyttöösi!

    Rekisteröidy Kotikokkiin

    Kumppanit

    x

    He saavat tästä huomautuksen suoraan.

    0 / 0 ystävää valittu