Kumppanit

 

Grillattua tonnikalaa salaattipedillä  

400 g

tonnikalafilettä

 

1 ruukku

rucolasalaattia

 

1 pkt

kirsikkatomaatteja

 

1

kurkku

 

myllystä

suolaa

 

myllystä

pippuria

 

öljyä

 

 

 
Valmistusaika 15 min

Ohjeet

Pääruoat - 2 annosta

Pyydä jo kaupassa kalamestaria leikkaamaan hyvät pihvit tonnikalasta. Kala kannattaa ostaa samana päivänä kun aikoo tehdä ruoan. Seuraavaan iltaan mennessä maku on jo oleellisesti muuttunut.

Grilli kuumaksi ja valele pihvit öljyllä. Paista kuin paistaisit hieman pienemmän pihvin mediumiksi. Suola ja pippuri paistetulle puolelle.

Huuhtele rucola ja asettele terälehdet ulospäin lautasille. laske pihvit päälle ja asettele kuoritut kurkkutikut ja kirsikkatomaatit pihvien ympärille.

Tarjoa ruokajuomana jäähdytettyä punaviiniä tai valkoviiniä. Viini saa olla melko mietoa ja hedelmäistä. En halua suositella mitään. (Paitsi Tarapacá Cabernet Sauvignon Merlot, alkon nro 462917, on herkullista yleispunkkua). Helppoa ja keitsun hyvää.

Tykkäsitkö Kotikokista? Tykkää samalla henkäyksellä myös Facebookissa!

Tekijän kommentti

  • Antti_R

    Todella herkullinen peruskalaruoka. lähikaupat kannattaa soittaa läpi ennenkuin ryntää ostamaan tonnikalaa! Kilohinnassa saattaa olla yli kymmenen euron heittoa!

 
  • Mailo

    Nyt tuli kyllä nälkä! Nam! Paljonko tonnikala maksoi?

  • Antti_R

    halvimmillaan olen ostanut 19.90€/kg mutta yleensä on 30€ tuntumassa. Viikonloppua kohden jotkut paikat saa tilattua paljon niin myydän noin 25€ hintaan.

  • askelmittari

    näitä pitää kokeilla :)

  • Mailo

    Ostin tonnikalaa 17.90€/kg ja sain vihdoinkin tehtyä tämän. Vaihdoin rucolan jäävuorisalaattiin ja paistoin tonnikalan pannulla. Oli oikein hyvää, kiitos ohjeestasi!

  • Antti_R

    Vau, Löysitpä halvalla :) Varmasti oli herkullista.

  • MilaK

    Täällä myytäis lähikaupassa tonnikalapihvejä mutta tuo ukko inhoo tonnikalaa enkä itsellenikään vaan viitsis tehdä :( Myös esimerkiks lunnin lihaa mut sitäkään ei halua syödä :D

  • jadessa

    tonnikalaa,hyvää

Kirjaudu sisään kommentoidaksesi!

Jos et ole vielä Suomen suurimman ja parhaimman kokkisivuston jäsen, rekisteröidy suoraan tai Facebookin kautta. Saat paljon uusia hyödyllisiä ja hauskoja toiminnallisuuksia käyttöösi!

Rekisteröidy Kotikokkiin

Kumppanit

x

He saavat tästä huomautuksen suoraan.

0 / 0 ystävää valittu