Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Raparperipiirakkaa vaniljajäätelöllä ja mansikkapyreellä

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

1 pala

raparperipiirakkaa

 

1 pala

vaniljajäätelöä

 
 

muutama kourallinen

pakastemansikoita

 

2 tl

vaniljasokeria

 

sopivasti

sokeria

 
 

hitusen

vettä

 
 

(hieman

puristettua
sitruunamehua)

 

Ohjeet

Tee oikein kuohkeapohjaista raparperipiirakkaa pellillinen. Anna piirakan jäähtyä hieman. Leikkaa palat noin jäätelöpaketin kokoisiksi. Siis semmoisen kun siitä leikataan palasia niin tulee :D (Ks. kuva) (Jos pakastat piirakat annospalasina niin saat mikrotettua piirakasta tuoretta kun makeanhimo yllättää).

Laita pakastemansikat (miksei tuoreetkin?) kasariin ja mittaa sinne sokerit ja vettä. Anna mansikoiden kiehua hiljalleen aikansa niin että tuoksuu hyvältä ja kolmasosa nesteestä on haihtunut. Tehosekoita seos soossiksi. Jos on vielä kovin litkuista, keitä kunnes sakenee hieman.

Siivilöi siemenet mansikkapyreestä ja laita jäähtymään.

Leikkaa jäätelöstä noin 1,5-2,5cm paksuinen siivu ja aseta lämpimän raparperipiirakan päälle. Kaada kastiketta reippaasta päälle tai jos vieraita on tulossa, asette kastike jotenkin nätisti.

Oikun hyvää kahvin kanssa. Kivan kirpsakkaa vanhemmille ja tarpeeksi namia natiaisille.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Tosi herkkua.

Tekijän kommentti

kauniisti koristeltu. :)

insanity_ 29.07.2007 klo 11:23

kivan näköinen :)

anne 30.07.2007 klo 09:03

Kauniin näköinen:)

tarja2 18.04.2008 klo 14:26

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.