alan vasta sekoitella ainekset..ja sitten tiedän maun....en vaan löytänyt uunilämpötilaa ohjeesta,mutta kokeilunhalu opettaa!
Samankaltaiset
Kumppanit
Kiinnostavaa?
Kotikokki suosittelee
Suolainen piirakkapohja täyte-ehdotuksin
Sopisiko tämä resepti valmistujaisiin?
» Katso äänestystilanne sekä kaikki valmistujaisreseptit, -menut ja -vinkit!
Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa. Kuka tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän reseptin mukaan, voi ottaa valmiista tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä käytettäväksi reseptin yhteydessä.
-
5 Suosittele
- Kerro kaverille!
- Kokkasin tätä!
- Kalorilaskelmat (0)
Raaka-aineet
3 dl |
vehnäjauhoja |
|
1 tl |
suolaa |
|
1 dl |
vettä |
|
1 dl |
öljyä |
|
1 tl |
leivinjauhetta |
|
|
täytteen kera: |
||
2 kpl |
munia |
|
2 dl |
maitoa |
|
maun mukaan |
juustoraaastetta |
|
Ohjeet
Leivät&muut suolaiset - 10 annosta
Sekoita pohjan aineet keskenään, paista pohjaa 10 minuutin ajan ennen täytteen lisäämistä.
Täytteeksi kelpaa vaikkapa kebabliha / sipuli/ paprika-suikaleet, tai tietysti jauheliha, tonnikala, tai kikherne-sieni-kidneypapu -suikalevihannes-chili-sekoitus.
Mausteita oman maun mukaan, ja päälle kaadetaan muna-maito-juustoraaste. Paistele piirakkaa täytteen lisäyksen jälkeen vielä puolisen tuntia.
Tykkäsitkö Kotikokista? Tykkää samalla henkäyksellä myös Facebookissa!
-
-
ärh, joo, unohtui pistää tuo lämpötila. Itse en yleensä kovin orjallisesti noita lämpötiloja seuraa, siitä varmaan x) mutta tätä piirakkaa olen paistellut n. 200 asteessa.
-
Aivan mielettömän helppo pohja tehdä ja tulee hyvää! PEUKKU! :)
-
Niin ja piti vielä sanoa, että ei edes ole niin rasvaista kuin voilla/margariinillä tehty pohja.
-
Tällä ohjeella.. "hiukan" suurentaen tehtiin mieheni 50v juhliin suolaset piirakat ja sai tosi paljon kiitosta ja kehua. täytteinä oli mm. kinkkusuikaleita kasviksia , ihan pelkkä kinkku sekä tonnikala/tomaatti piirakkaa. Kiitos helposta ja hyvästä ohjeesta. Ainoastaan se että ohjetta suurennettaessa kannattaa öljyn määrää vähentää.. vähempi riittää hyvin ^^
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi!
Jos et ole vielä Suomen suurimman ja parhaimman kokkisivuston jäsen, rekisteröidy suoraan tai Facebookin kautta. Saat paljon uusia hyödyllisiä ja hauskoja toiminnallisuuksia käyttöösi!
