|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Suklaaunelma -kakku
- Katsottu: 3487
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (3)
-
Valmistusaika 2 tuntia
- Tulosta resepti
Ohjeet
Kakkupohja tehdään normaalisti. Eli sokeri ja voi vatkataan, kananmunat lisätään ja sekoitetaan hyvin. Kuivat aineet sekaisin ja sitä lisätään taikinaan varovasti sekoitellen. Ja maitoahan lisäillään vähän sen mukaan, kun taikina alkaa paksuuntua. Lopuksi laita sulatettu daimin toinen puolisko (tosin se kova osahan pitää murskata) ja lisää taikinaan. Kakun voi paistaa irtokakkupohjavuoassa (halkaisija 26cm)
Paistelin 175 asteessa n. 50 minuuttia. Uunista riippuen voi mennä vähemmänkin/enemmänkin aikaa, joten muistakaa seurailla.
Kun pohja on valmis, voit sulattaa suklaan. Sulata joukkoon myös daimin toinen puolisko. (kova osa taas murskataan). Levitä lämpöisen kakun päälle suklaa nätisti. (itsellä tuppaa aina tuo levittäminen olemaan sellaista ja tälläista.) Jäljellä pitäisi olla vielä yksi Daimsuklaapatukka, joten murskaa se ja ripottele nätisti kakun päälle. Sitten jäähtymään jääkaappiin ja siellähän se sitten säilyykin pitkän aikaa. Namnam! :) Kakunhan voi toteuttaa muillakin suklailla. Sen voi koristella vaikka mariannerouheella!
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Oi. Isovanhempani olivat kylässä ja ostivat uuden kakkuvuoan minulle.. Päätin sitten kokeilla jotain suklaaherkkua kahvikakuksi, joten tälläista namia syntyi.. :)
Tekijän kommentti
Herkun näkönen :)
mari76 09.07.2007 klo 13:16
Hieno
tarja2 26.04.2008 klo 07:36
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna

Tekijä: 