Kumppanit

Viikon resepti

Katso: Kaneliässät

Mansikkakakku

Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.

Ehdota kuvaa täällä

Viestin tekstikenttään: 24773
Viestin vastaanottaja:

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

4

kananmunaa

 
 

1½ dl

sokeria

 
 

1 dl

vehnäjauhoja

 

1 dl

perunajauhoja

 

1 tl

leivinjauhetta

 
 

kostutus:

 

1 dl

maitoa

 
 

1 tl

vaniljasokeria

 

reunoille:

 

4 dl

kuohukermaa

 

2 rkl

sokeria

 
 

1 tl

vaniljasokeria

 

täyte 1:

 

2 dl

maitoa

 
 

2 rkl

sokeria

 
 

1

kananmuna

 
 

2 tl

perunajauhoja

 

1 rkl

vaniljasokeria

 

lisäksi
mansikkasosetta

 

täyte 2:

 

2 dl

mansikoita soseutettuna

 

2 dl

kuohukermaa

 

1 tlk

rahkaa

 

1 dl

sokeria

 
 

2 tl

vaniljasokeria

 

Ohjeet

12 annosta

  • Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi. Sekoita kuivat aineet keskenään ja siivilöi vaahtoon. Nostele tasaiseksi varoen. Kaada voideltuun ja jauhotettuun vuokaan. Paista 200 asteessa n. 30 min.
  • Leikkaa jäähtynyt kakku kolmeen osaan. Valmista joko rahka- tai vaniljatäyte. Kostuta ja täytä. Laita kevyt paino (esim. leikkuulauta) kakun päälle ja anna levähtää viileässä muutama tunti.
  • Vaahdota kerma koristeluun. Lisää sokerit. Päällystä pinta kermavaahdolla ja tuoreilla mansikoilla. Pursota loppu kerma kakun reunoille.


TÄYTE !

Valmista kiisseli. Sekoita kattilassa maito, sokeri, kananmuna ja perunajauhot. Kuumenna sekoittaen, kunnes sakenee. Jäähdytä ja lisää vaniljasokeri.

Soseuta mansikat haarukalla. Levitä kakun molempiin väleihin kerros vaniljakastiketta ja mansikkasosetta.


TÄYTE 2

Soseuta marjat haarukalla. Vaahdota kerma. Sekoita rahkan joukkoon sokeri, vaniljasokeri ja marjasose. Lisää kermavaahto rahkaseokseen.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Perinteinen kesän herkku. Isoon kakkuun voi tehdä molemmat täytteet..

Tekijän kommentti

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.