|
|
||
Kumppanit
sokerikakkupohja
-
- Katsottu: 36924
- Laske kalorit
-
Lähetä kaverille!
- Kommentit (40)
- Valmistusaika 1 tunti
- Tulosta resepti
- Siirry kokkausnäkymään
Raaka-aineet
4 kpl |
kananmunia |
|
4 dl |
sokeria |
|
|
|
|
2 dl |
perunajauhoja |
|
3 dl |
vehnäjauhoja |
|
4 tl |
leivinjauhetta |
|
|
|
|
2 dl |
kuumaa vettä |
|
Resepti liittyy teemaan
Ohjeet
Jälkiruoat ja herkut
Sekoita ensin jauhot ja leivinjauhe keskenään, ettei tule paakkuja.
Vatkaa kananmunat ja sokeri vaahdoksi. Älä vaahdota liian pitkään, varsinkaan sähkövatkainta käyttäessäsi. Vaikuttaa rakenteeseen.
Sekoita jauhoseos tasaisesti vaahtoon ja lisää sitten kuuma vesi (ei kiehuvaa), jälleen sekoittaen.
Kaada taikina voideltuun ja korppujauhotettuun kakkuvuokaan (24cm halkaisija), paista alimmalla tasolla n. 50min. 175 asteessa. Anna kakkupohjan jäähtyä hyvin ennen irrotusta.
Pohja on uskomattoman kuohkea ja hyvänmakuinen. Taitavasti leikattuna saat sen 6:ksi viipaleeksi, eli ainakin 2 täytekakkua.
(huom! ohje on alunperin jostain leivontakirjasta)
Vinkki: "mausta" kakkutaikina voimakkaalla vaniljasokerilla tai lorauksella lempilikööriäsi
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Idioottivarma ohje :)
ei jumantsuikka että on hyvä pohja!!!! kakkupohjasta tuli 8 cm korkea kun tein 24cm kakkuvuoassa! yleensä pohjani ovat aina läsähtäneet mutta nyt kun tein tällä ohjeella niin WAU!
Tein itsekin jo toisen kerran ja onnistui, tosin tälläkertaa ei noussut ihan niin muhkeaksi. Vatkasin vissiin munia liian kauan... :P
Pakko kokeilla, tuo kuuma vesi on uusi juttu mulle
Vinkki: kostuta pohjat Frezza caramel kahvijuomalla ja täytä valkosuklaamoussella ja kinuskikastikkeella. Kuorruta toffeekermavaahdolla.
Toffeekermakakkua tästä, slurps! Omat pohjat tahtoo aina lässähtää, voisin kokeilla valmistujaisiini tänä syksynä.. Mutta hei, miten kuumasta vedestä on kyse? Lähes kiehuvasta vai ei sinnepäinkään?
Ei missään nimessä kiehuvaa, taikinan kananmuna-aines "keittyy". Hanasta tuleva kuuma vesi riittää. Kuuma siis sillä asteella että käsikosketuksen sietää.
ai kun hyvä kun tän löysin..menee kokeiluun heti koska likalla on synttärit!Kiitos!
oli kyllä parahin kakkupohja mitä ikunaan!..tuli loistava synttärikakku!Dänks!
Onnistui kyllä hyvin :)
Onnistui muuten hyvin,mut jäi kakkuvuokaan kiinni. Kertokaa millainen vuoka olisi hyvä.
Mullakin onnistu hyvin mutta jäi vuokaan kiinni:(Vuokana tupperin silikoni...
Ei missään nimessä kiehuvaa, taikinan kananmuna-aines "keittyy". Hanasta tuleva kuuma vesi riittää. Kuuma siis sillä asteella että käsikosketuksen sietää
Mikä idea tässä kuuman veden laittamisessa on?Ja miksi toisissa käsketään laittaa kiehuvaa vettä:o
Tein kakkua taas ohjeen mukaan, hyvin irtoaa vuosta. Muistakaa voidella vuoka hyvin, korppujauhottaa ja antakaa kakun jäähtyä ennen irrotusta.
NOnniii..nyt sitten olen tämän reseptin myötä joutunut kakunpaistajaksi ylppäreihin!!!Täysin Syngeror sun vikas ;) ja mäkun en ole tunnetusti ollenkaan kakunpaistajamestari!Khehheh
The Ainoa Oikea Kakkupohja minulle. Muut eivät tapaa onnistua, mutta tämä on luotettava. Veden kuumennan mikrossa, eikä todellakaan kestä koskemista... saa olla kiehuvan kuumaa. :) Laitan vehnäjauhojen sijaan gluteenitonta jauhoseosta (Sunnuntai), ei vaikuta lopputulokseen,
Mäpäs tein tällä ohjeella omenapiirakan. Pistin omenaviipaleita PALJON taikinan joukkoon ja sitten vispivanijaa päälle. NAAAAMMM!!!!
Voisi varmaan joskus kokeilla, omasta ohjeesta tuli aika pieni pohja
Aivan mahtava ohje. Tein 1½ kertasen pohjan ja siitä historian muhkeimman synttärikakun suurelle vierasjoukolle. Mansikoita väliin ja suklaa-kermavaahtokuorrutus. NAM
Aivan mahtava ohje. Tein 1½ kertasen pohjan ja siitä historian muhkeimman synttärikakun suurelle vierasjoukolle. Mansikoita väliin ja suklaa-kermavaahtokuorrutus. NAM
ja taas tulee kakuntekoa.. äipän 60v. kunniaksi. taikinan sekaan vähän voimakasta vaniljasokeria "mausteeksi"
Paras vuoka on pinnoitettu irtopohjavuoka. Ei varmasti jää kiinni :)
WAUTSI.Tätä on pakko kokeilla.Varmaan on hyvä.Ite oon tehny sokerikakkupohjia ilman leivinjauhetta ja ne on ollu kans ihan idiootti varmoja.Omat niksit tietysti siinäkin on,mutta eipä ole pinta palanut eikä kakku lässähtänyt ja kuohkeita kun mitkä.Tota vesi juttua en ole koskaan kyllä kuullu.Katotaan mitä tulee.
Tästä taikinasta tuli ihan vetistä aivan kuin vettä.En suosittel!
Oisko ollut tekijässä vika.Äitini tekee aina kaikki kakkupohjat että lisää kuumaa vettä.Ja ei ole kertaakaan epäonnistunut.
Herneen on nyt täytyny kämmätä oikein kunnolla. Ei sitä vettä sinne 2 litraa kaadeta :D
Tämä on kyllä otettava talteen. Ylppärit tulossa ja kakun teko ei oo varmaan ikinä onnistunu tähän asti. Voiskii tehä semmosen testing kakun vaikka pakkaseen että onnistusko ies tämä jos muut on onnistunu tämän tekemään. :)
ensin rupes vituttamaan ja sitten vaan nauratti :D eka pohja tul uunista ja voe.... :D siitä vois tehä semmosen sirkustelttakakun :D toinen uunissa nyt ku pakko on yrittee tokan kerran.. kahtoo tullooko samallainen sirkusteltta sieltäkkii :D
Juu sehän sieltä tuli.. m aku on kyllä kuitenkin aivan loistava! joten hyvä ohje on.. pikku kuhmurat ei haittaa... :P:D
Tein kakkupohjan tällä ohjeella, tuli kyllä jämäkkä ja helppo leikata, mutta onnistuiskohan vähemmällä sokerilla?
uudessa kuvassa todiste siitä että kyllä onnistuu. keskeltä meinaa kyllä aina kohota enemmän, mutta senhän sivaltaa veitsellä pois :P (tehty irtoreunavuoalla, ei tartu ikinä)
Minulla tosi hyvin meni:) ei jäänyt kiinni, kohosi tasaisesti ja oli kaikin puolin hyvä;) suosittelen++
tää on kyllä aika hyvän maikuinen, mut mitäköhän mä teen väärin ku toi pohja turpoo tosta keskeltä ihan sikana. toi on jo toinen pohja ku tekee saman...
tuota sirkustelttaongelmaa on ollut. liekkö uuni liian kuuma ja/tai kakkuvuoka liian pieni? jonkin verran enemmän keskestä kohonnut kun itse olen tehnyt, mutta olen kohouman vaan leikannut pois.
ei hitsi pakko kokeilla. Ajattelin tehdä pääsiäisteemaisen kakun ja aion kokeilla tätä siihen. Kiitos : )
Kokeilin viikonloppuna ekaa kertaa tätä pohjaa ja onnistui täydellisesti! Pinnasta tuli ihan tasainen :)Tosi hyvä resepti, jota käytän varmasti jatkossakin!
Nyt on kakku uunissa, huomenna on lastenjuhlat, saas nähdä joutuuko uusiks tekemään. Laitoin 1½ kertasen taikinan ja isompaan vuokaan. Mutta uskon että onnistuu, jännitystä seuraavat 50 min :D
Todella hyvä ohje, menin ite kuitenki pilaamaan koko taikinan, koska ei ollu vehnäjauhoja niin korvasin kaikki perunajauhoilla, taikinasta tuli todella paksua ja kuohkeaa, mutta lopuksi lisäsin vielä veden niin meni ihan velliksi :D Kokeilen varmasti kyllä toistekin, peukku!
Eilen kokeilin tällä ohjeella ja pohjasta tuli kaikkien aikojen paras! Todella tasaisesti kohosi ja irroitus todella helppoa. Vielä pitäisi uskaltaa leikata kolmeen osaan, joka ei minulta onnistu ikinä kunnolla.. :D Peukku!
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi! Jos et ole vielä Suomen suurimman kokkikerhon jäsen, rekisteröidy suoraan tai
Sulje ikkuna