Kumppanit

Hunaja-limelohi

 

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

500 g

lohta

 
 

2

limeä

 

2 rkl

juoksevaa hunajaa

 
 

sormisuolaa (yhtä
hyvin tavallista)

 

valkopippuria

 

2 rkl

ruokaöljyä

 

kourallinen revittyä
basilikaa

 

raastettua
parmesaanijuustoa

 

Ohjeet

4 annosta

1. Poista lohesta ruodot, jos niitä on. Leikkaa kala melko ohuiksi viipaleiksi riippuen siitä, aiotko nauttia sen raaka- vai uunikypsänä. Raakakypsä on miellyttävämpää hyvin ohuina siivuina.
2. Raasta hyvin pestyistä limeistä kuori ja purista niistä mehu. Ripottele se sekä suola, valkopippuri sekä basilika fileelle. Lopuksi kaada limetin mehu, öljy ja hunaja kaiken päälle.
3. Peitä kelmulla ja laita kylmään. Lohi raakakypsyy syötäväksi noin tunnissa, mutta maku senkun paranee mikäli maltat antaa sen olla jääkaapissa pidempään - seuravana päivänäkin vielä maistuu, jos jää tähteeksi!
4. Voit käyttää kalan heti myös uunissa, jolloin kyseessä on kypsempi versio. Raasta parmesaanijuustoa päälle. N.180 astetta ja 10-20 minuuttia riippuen haluatko sen mediumina vai täysin kypsänä. Koristele basilikan lehdillä.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Meillä tätä helppoa ja nopeaa herkkua syödään kesät talvet alkuruokana, lapsillekin maistuu!

Tekijän kommentti

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.