Kumppanit

Kesäinen kääretorttu

Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.

Ehdota kuvaa täällä

Viestin tekstikenttään: 23696
Viestin vastaanottaja:

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

pohja

 

4 kpl

kananmunia

 
 

1½ dl

sokeria

 
 

1½ dl

vehnäjauhoja

 

½ dl

perunajauhoja

 

½ dl

kaakaojauhetta

 
 

1 tl

leivinjauhetta

 
 

täyte

 

½-1 l

mansikoita

 

250 g

mascarponea

 
 

1 dl

vispikermaa

 

1 tl

vaniljasokeria

 

sokeria maun mukaan

 
 

Ohjeet

Ota kananmunat hyvissä ajoin huoneenlämpöön. Sekoita jauhot, kaakao ja leivinjauhe keskenään. Vatkaa kananmunat ja sokeri (mieluiten sähkövatkaimella) vaaleaksi vaahdoksi, vaahto on hyvää kun sillä voi "kirjoittaa". Sihtaa kuiva-aineseos vaahtoon ja kääntele varovasti nuolijalla sekaisin. Kaada leivinpaperilla vuoratulle pellille, levitä mahdollisimman tasaisesti ja varovasti (jokainen nuolijan sipaisu puhkoo taas kuplia vaahdosta ja huonontaa pohjaa!) ja paista 200 asteessa 5-8 minuuttia.

Kumoa valmis kääretorttupohja toiselle leivinpaperille, jonka päälle on siroteltu sokeria, anna jäähtyä. Valmista sillä aikaa täyte, notkista mascarpone lusikan avulla ja sekoita siihen vaniljasokeria. Vatkaa kerma ja maun mukaan sokeria suht löysäksi vaahdoksi, ja kääntele varovasti mascarpone ja kermavaahto sekaisin. Levitä seos kääretorttupohjalle ja pilko mansikat pieniksi paloiksi seoksen päälle. Kääri varovasti rullalle ja laita jääkaappiin maustumaan pariksi tunniksi ennen syömistä.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.