|
|
||
Kumppanit
American Cheese cake
Raaka-aineet
|
pohja |
|
2 1/2 dl |
grahamkeksimuruja |
|
1/2 dl |
sokeria |
|
1 tl |
vaniljasokeria |
|
100 g |
voita |
|
|
täyte |
|
2 kpl |
kananmunaa |
|
200 g |
maustamatonta |
|
1 dl |
sokeria |
|
2 rkl |
sitruunamehua |
|
2 tl |
vaniljasokeria |
|
2 rkl |
maissijauhoa (maizena) |
|
1 1/2 dl |
ransakankermaa (tai |
|
Ohjeet
Jälkiruoat ja herkut - 8 annosta
1. Sekoita keskenään keksimurut, sokeri ja vaniljasokeri. Sulata voi ja sekoita se kuivien ainesten joukkoon. Painele seos vuoan pohjalle ja reunoille. (Jos pidät paksummasta pohjasta tee kaksinkertainen annos pohjaa.)
2. Erottele minusta keltuaiset ja valkuaiset.
3. Sekoita kulhossa tuorejuuston joukkoon sokeri, sitruunamehu, vaniljasokeri, maissijauhot, raskankerma (tai vaahtotettu kuohukerma) ja keltuaiset.
4. Vaahdota valkuaiset kovaksi vaahdoksi ja sekoita nostellen juustoseokseen. Kaada täyte vuokaan.
Paista uunissa 175asteessa n.40minuuttia. Anna jäähtyä. irroita vuoasta jäähtyneenä.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Tähän ohjeeseen lisäisin itse vielä "kastikkeen". Meillä on toiminut mustaherukoista valmistettu hillon ja kastikkeen välimuoto, antaa pientä hapokkuutta kakkuun ja silti on makeaa =) NAM!! Eli laimennettua mustaherukkamehua n. 5-8 dl, pussillinen (n.200g) pakastettuja mustaherukoita ja maun mukaan hyytelösokeria kattilaan ja keitellään paksuhkoksi kastikkeeksi. Tarjoillaan hieman jäähtyneenä kakun kanssa.
Kylläpä näyttää herkulliselta,varmasti hyvää,peukku.:)
Kiitos peukusta! =)
Tää on niin hyvää!! Ah!
Tää on se ainut oikea juustokakku, takuu varma herkku !Peukku!
Kiitoksia peukuista =)
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi! Jos et ole vielä Suomen suurimman kokkikerhon jäsen, rekisteröidy suoraan tai
Sulje ikkuna