Kumppanit

Viikon resepti

Katso: Kahvi - saksanpähkinävaahto

Muurinpohjaletut

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

1 l

maitoa

 
 

2

munaa

 
 

1/2 tl

suolaa

 

1/2 dl

öljyä

 

2 dl

ohrajauhoja

 

3 dl

vehnäjauhoja

 

Ohjeet


Vatkaa munat kunnolla ja sekoita puolet maidosta joukkoon. Sirottele jauhot voimakkaasti vatkaten. Lisää suola, öljy ja loput maidosta. Anna taikinan turvota pari päivää. Jo muutama tuntikin auttaa jonkin verran. Jos haluat paistaa ohuita lettuja, anna taikinan turvota kunnolla. Jääkaapissa se säilyy jopa viikon.


Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Itse säilytän taikinaa puolen litran pulloissa jääkaapissa. On siitä myös kätevä annostella muurinpohjalle.

Tekijän kommentti

Paras taikina ikinä!! Tästedes teen aina plätyt reseptin kans!

tuulihattu 26.06.2007 klo 15:32

Huomenna olis tarkotus kaverilla paistaa. Teen tän että voin sitte kehua kotikokkia ;)!!

Lynx 30.06.2008 klo 16:30

Muurinpohjaletut on parhaita. Ohrajauhot antavat mukavasti makua letuille. Ja paistoravalla on väliä. Olen nykyään käyttänyt pullotettuja kasvirasva valmisteita letun paistoon (Flora Culinesse). Ne antavat paljon paremman maun kuin oikea voi tai margariinit. Suosittelen kokeilemaan.

eeroko 14.08.2008 klo 17:02

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.