|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Kylmäsavulohikakku
Ohjeet
Pohja:
Murskaa hapankorput monitoimikoneessa ja lisää maito sekä juokseva margariini. Painele taikina irtoreunavuoan pohjaan, jossa on leivinpaperi.
Täyte:
Kuutioi lohet paloiksi ja sekoita täyte lohesta, maitorahkasta ja Philadelphia-tuorejuustosta. Mausta seos tillillä ja sitruunapippurilla. Kuumenna sitruunamehu kiehuvaksi ja lisää kylmässä vedessä liotetut liivatelehdet. Kaada hieman jäähtynyt sitruunamehu taikinan joukkoon. Leikkaa leivinpaperista irtopohjavuoan reunan korkuiset kaistaleet ja kastele ne vedellä. "Liimaa" leivinpaperikaistaleet vuoan reunoille ja kaada täyte vuokaan. Anna jähmettyä jääkaapissa yön yli.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
tämähän maistuu varmaan ihan ihanelle :)
anne 27.05.2007 klo 22:15
Namin tuntunen ohje tosiaan =)
mari76 28.05.2007 klo 17:58
tää on kyllä tosi hyvä suolanen kakku joka sai suuren suosion vieraiden joukossa
miltsu 29.05.2007 klo 21:56
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna