Kumppanit

Aleksanterinleivokset

Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.

Ehdota kuvaa täällä

Viestin tekstikenttään: 20864
Viestin vastaanottaja:

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

500 g

voita

 
 

2½ dl

sokeria

 
 

1 rkl

vaniljasokeria

 

2

keltuaista

 
 

(1

sitruunan raastettu
kuori)

 

10 dl

vehnäjauhoja

 

täyte :

 

250 g

manteleita kuorittuna

 

2

munanvalkuaista

 
 

½ dl

sokeria

 
 

300 g

paistonkestävää
vadelma- tai
omenamarmeladia

 

kuorrutus :

 

5 dl

tomusokeria

 

½ dl

sitruunamehua

 

n.15 tippaa

punaista
karamelliväriä

 

Ohjeet

Vatkaa voi ja sokeri kuohkeaksi. Erottle munat. Lisää keltuaiset voi-sokerivaahtoon ja vatkaa seos tasaiseksi. Mausta taikina halutessasi sitruunankuorella. Pese sitruuna huolellisesti harjaten ja raasta siitä uloin, keltainen pinta. Lisää raaste ja jauhot voiseokseen. Sekoita taikina tasaiseksi, mutta älä turhaan vaivaa. Peitä kulho kelmulla ja nosta jääkaappiin noin puoleksi tunniksi.

Paahda manteleita kuivalla paistinpannulla koko ajan sekoitellen, kunnes mantelit on saaneet kullankeltaisen värin ja ne tuoksuvat voimakkaasti. Kumoa mantelit heti monitoimikoneeseen ja jauha karkeaksi jauheeksi.

Kaavi taikina kulhosta ja jaa se kahteen osaan. Kauli taikinapalat leivinpapereiden päällä ohuiksi, uunipellin kokoisiksi levyiksi.

Vatkaa valkuaiset ja sokeri tanakaksi vaahdoksi ja kääntele joukkoon mantelijauhe. Kuumenna uuni 200 asteeseen. Nosta toinen taikinalevyistä leivinpapereineen pellille. Levitä levyn päälle marmeladi ja sen päälle manteliseos. Kumoa toinen taikinalevy täytteen päälle ja irrota leivinpaperi. Älä huoli jos päällimmäinen levy repeää hiukan, halkeamat korjaantuu uunissa.

Kypsennä torttua noin 30 min. Anna jäähtyä. Kumoa torttu ylösalaisin ja irrota leivinpaperi. Alapuoli tortusta on aivan sileä ja kuorrutus on helpompi levittää. Sekoita kuorrutuksen aineet keskenään. Ohenna seosta tarvittaessa tilkalla vettä tai sitruunamehua. Levitä seos tasaiseksi kerrokseksi jäähtyneen levyn päälle. Anna jähmettyä ja leikkaa paloiksi.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.