|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Viikon reseptivinkki
Kakku
- Katsottu: 2051
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (8)
-
Valmistusaika 1 tunti
- Tulosta resepti
Ohjeet
Kakkupohja: Mulla oli siis 3 tavallista juomalasia (olisko 2dl), yhteen laitoin munia niin paljon kuin mahtui, yhden lasin täyteen sokeria ja yhden täyteen vehnäjauhoja. Sekoitin ja laitoin kakkuvuokaan. paistoin 170 asteessa n.40min. kokeilin coctailtikulla jäikö siihen taikinaa..
Mansikkavoikreemi: Sekoitin voin ja mansikkatomusokerin ja lisäsin vaniliinisokerin ja munankeltuaiset.
Itse kakku: Kostutin pohjat ja lisäsin täytteet. Tarkoituksella tein noin pienen pohjan (puolikkaan kakun). Päällystin kakun mansikkavoikreemillä.
Marsipaani: Sirottelin pöydälle tomusokeria ja laitoin marsipaanipallon sen päälle ja aloin kaulitsemaan. Nostin levyn kakun päälle ja laitoin nätisti. Leikkasin ylimääräiset pois. Tein ylimääräisestä pitkän nauhan ja laitoin kakun ympäri.painelin sormella nauhan kauttaaltaan. Lisäsin ruusukkeet(niitä en tehnyt itse)
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Ensimmäinen kakkuni ikinä!!En aiemmin ole uskaltanut kokeilla ja nyt keräsin rohkeuteni..kokonaan itse tehty!(paitsi noi ruusut)
Tekijän kommentti
Todella hyvän näkönen =)
mari76 13.05.2007 klo 12:21
Upea!
Mailo 13.05.2007 klo 15:28
Vautsi! Ihana kakku! Herttainen :)
KatjaH 14.05.2007 klo 12:42
oi kiitos..mukava kun saa kivoja kommentteja=)
Babunen 16.05.2007 klo 13:16
Todella hieno :) Nätin värinen.
tiitu_ 20.05.2007 klo 15:16
kivan näköinen kakku babunen
heituli 24.11.2007 klo 04:26
Todella kaunis kakku ja ihanan värinenki.
tarja2 19.06.2008 klo 01:15
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna