|
|
||
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Glögikakku
Raaka-aineet
|
pohja |
|
150 g |
pipareita |
|
75 g |
voita tai margariinia |
|
|
täyte |
|
2 kpl |
kananmunia |
|
½ dl |
sokeria |
|
200 g |
maustamatonta |
|
5 kpl |
liivatelehtiä |
|
1 dl |
punaista |
|
½ tl |
kanelia |
|
½ tl |
neilikkaa |
|
½ tl |
inkivääriä |
|
2 dl |
kermaa tai vispikermaa |
|
|
kiille |
|
2 dl |
punaista |
|
1 dl |
vettä |
|
4 kpl |
liivatelehtiä |
|
Ohjeet
Murskaa keksit jauheeksi tehosekoittimessa tai monitoimikoneessa. Sulata rasva kattilassa ja sekoita joukkoon hienonnetut keksit. Painele seos tasapohjaiseen, leivinpaperilla vuorattuun irtoreunaiseen vuokaan.
Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Sekoita muna-sokerivaahto tuorejuustoon. Pane liivatelehdet hetkeksi kylmään veteen. Kuumenna glögi ja sulata siihen liivatelehdet, joista on puristettu vesi pois. Sekoita glögi ja mausteet juustoseokseen. Lisää lopuksi vaahdoksi vatkattu kerma.
Kaada täyte pohjan päälle ja nosta jääkaappiin hyytymään. Anna kakun hyytyä kylmässä vähintään tunti.
Valmista glögistä kakun päälle tuleva kiille. Laimenna glögi ja kuumenna. Sekoita joukkoon kylmässä vedessä hetken liotetut liivatelehdet. Kaada jäähtynyt seos hyytyneen kakun päälle. Anna hyytyä kylmässä vähintään neljä tuntia. Irrota kakku vuoasta ja koristele.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Tosi herkullinen kakku, jota on ihan pakko tehdä jouluksi! :)
Tekijän kommentti
herkullinen ja maistuva kakku
rexi65 06.12.2009 klo 20:12
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna