Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Jouluiset broilerin rintafileet

Mokkapalat Milanin makuun

Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.

Ehdota kuvaa täällä

Viestin tekstikenttään: 1924
Viestin vastaanottaja:

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

pohja:

 

4

munaa

 
 

3 dl

sokeria

 
 

200 g

sulaa voita

 
 

2 dl

rommikaakao cappuccinoa

 

5 dl

vehnäjauhoja

 

4 tl

leivinjauhetta

 
 

4 tl

vaniljasokeria

 

4 rkl

kaakaojauhetta

 
 

 

kuorrutus:

 

5 dl

tomusokeria

 

1 dl

rommikaakao cappuccinoa

 

1 dl

sulaa voita

 
 

2 rkl

kaakaojauhetta

 
 

4 tl

vaniljasokeria

 

Ohjeet

Keitä 3dl vettä. Kaada kuppiin kolme Rainbow:n rommikaakao cappuccino -jauhepussia ja lisää kuuma (ei kiehuva) vesi sekoittaen. Sulata rasva.

Edellisten jäähtyessä vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Sekoita kuivat aineet ja lisää ne vaahtoon vuorotellen rommikaakaon kanssa varovasti sekoitellen. Lisää lopuksi rasva. Kaada taikina pellille leivinpaperin päälle, jos haluat ohuempia leivoksia. Tai pienempään (n. 25 x 30 cm) vuokaan saadaksesi muhkeampaa herkkua. Paista 200 asteisessa uunissa 15-20 min.

Sekoita kuorrutuksen aineet tasaiseksi kattilassa ja kuumenna hieman, mutta älä anna kiehua. Kaada jäähtyneelle pohjalle. Koristele nonparelleilla tai strösseleillä, jos kaapista löytyy.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Alkuperäinen resepti on koulukaverilta, mutta sittemmin sävelletty omaan makuun sopivaksi. NAM! :)

Tekijän kommentti

Rommikaakao kuullostaa kelpo idealta. Mietin juuri minkäverran alkomahoolia mokkapaloihin viitsisi tunkea...

puuharha 17.05.2007 klo 14:39

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.