|
|
||
Hae muita reseptejä
Kumppanit
Himottava sipuli-mättöpizza
Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka
tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.
Viestin tekstikenttään: 18763
Viestin vastaanottaja:

- Katsottu: 649
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (3)
-
Valmistusaika 2 tuntia
- Tulosta resepti
Raaka-aineet
Ohjeet
8 annosta
- Tee pizzapohja lämmittämällä vesi n. 40 asteiseksi ja lisäämällä siihen muut aineet (jauhoja sen verran, että ei jää löysäksi eikä mene tönköksi) ja painele pohja tasaisesti jauhotetuin käsin leivinpaperilla vuoratulle uunipellille.
- Tee välitäyte: lohko sipulit, tomaatti ja juusto sopiviksi paloiksi ja sekoita ne ja valko- sekä sinihomejuusto tasaiseksi mätöksi tehosekoittimessa. Juustona voit käyttää mitä vaan arkijuustoa/edamia jne. Voit tehdä tämän osan käsinkin, mutta silloin raasta juusto ja pilko sipulit ihan pieniksi ja käytä sinihomejuustoa murusina.
- Levitä välitäyte tasaisesti pizzapohjalle.
- Lado päälle mieleisesi täytteet, esim. kinkkusuikaleet, kevyesti ruskistettu jauheliha, herkkusieniviipaleet, ananaspalat ja viipaloitu banaani. (Banaani on muuten ehdoton!)
- Kuorruta juustoraasteella ja ripottele päälle oreganoa ja rouhittua mustapippuria.
- Paista 200 asteessa noin 40 min.
- Tarjoile hyvässä seurassa.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Idea on välitäytteessä. Voit myös mätötä kaikki ainekset tehosekoittimessa yhteen, mutta jätä banaani ja ananas paloina päälle. Juustoa ei koskaan tule pizzaan liikaa eli älä säästele siitä. Kokeile täytteenä lihan sijasta tonnikalaa ja katkarapuja.
Tekijän kommentti
muuten jees, mut banskua en laittais, mut se onkin maku asia,,,?!
askelmittari 01.05.2007 klo 14:20
Näinhän se on. Itse olen ihastunut siihen suunnattomasti. Myös omenalintit ovat pizzassa hauskoja.
Pihla 01.05.2007 klo 16:29
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna




Tekijä: 
