Sieniruuat on niin hyviä!! :P
Samankaltaiset
Kumppanit
Kiinnostavaa?
Kanttarellikeitto
Sopisiko tämä resepti valmistujaisiin?
» Katso äänestystilanne sekä kaikki valmistujaisreseptit, -menut ja -vinkit!
-
9 Suosittele
- Kerro kaverille!
- Kokkasin tätä!
- Kalorilaskelmat (2)
Raaka-aineet
n.1 l |
kanttarelleja |
|
n. 2 kpl |
sipulia |
|
2 rkl |
vehnäjauhoja |
|
8 dl |
vettä |
|
|
kasvisliemikuutio |
|
2 dl |
ruokakermaa |
|
|
suola |
|
Ohjeet
Pääruoat
Paista kantarelleja ja silputtua sipulia voissa niin kauan että ylimääräinen neste sienistä katoaa. Mausta suolalla.
Ripottele vehnäjauhot päälle, sekoita hyvin. Lisää vesi. Anna kiehua noin 20 minuuttia jotta jauhot kypsyisivät, heitä sekaan kasvisliemikuutio.
Lopuksi kaada sekaan vielä kerma, anna kiehahtaa. Tarkista maku ja lisää persiljaa halutessasi. Nauti vaalean leivän kanssa. (Halutessasi voi lisätä paloina sulatejuustoa, esim. koskenlaskijaa keiton joukkoon)
Tykkäsitkö Kotikokista? Tykkää samalla henkäyksellä myös Facebookissa!
-
-
äläpä muuta sano :)
-
Sienikeitto, paras keitto!
-
Pakko kokeilla ja pian.. harmi vaan etten ole löytänyt hyvää runsasta sienisatoa!! Pakko tyytyä kaupan valikoimaan.... :(
-
Tää on hyvää!
-
Täs on maku kohdillaan! Ekan kerran tein kantarellikeittoa ja ensi kerralla ehkä himmailen hieman veden kanssa tai lisään enempi jauhoja, jotta saan paksumpaa.
-
Hei mitähän tuo 1 litra kanttarelleja olisi grammoissa? Helpottaisi hieman mittausta kun kanttarelleja on isoja ja pieniä, litran tilaan voi siis niiden määrä vaihdella niin paljon..
-
Siis litrahan on aina litra, oli kyse sitten pienistä tai isoista sienistä..
-
Hyvää ja helppoa :)
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi!
Jos et ole vielä Suomen suurimman ja parhaimman kokkisivuston jäsen, rekisteröidy suoraan tai Facebookin kautta. Saat paljon uusia hyödyllisiä ja hauskoja toiminnallisuuksia käyttöösi!
