Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Mansikka-valkosuklaakakku

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

marenkipohja

 

3

valkuaista

 
 

2 dl

sokeria

 
 

½ pss

mantelisuikaleita

 

mansikkamousse

 

150 g

mansikoita

 

2½ dl

vispikermaa

 

½ dl

sokeria

 
 

2

liivatelehteä

 
 

valkosuklaamousse

 

2

liivatelehteä

 
 

5 dl

vispikermaa

 

200 g

valkosuklaata

 
 

Ohjeet

12 annosta

Valmista marenki hyvissä ajoin. Vatkaa valkuaiset ja lisää sokeri vähitellen. Vaahdosta pitää tulla mahdollisimman kova. Kääntele varovasti joukkoon mantelisuikaleet ja levitä marenki pyöreäksi levyksi leivinpaperilla vuoratulle pellille. Marengin koko on halkaisijaltaan muutaman sentin pienempi kuin irtopohjavuoka, johon kakku kootaan, n. 24 cm. Paista marenkia 160 asteessa 5 minuuttia, laske lämpötila 140 asteeseen ja jatka paistoa tunti. Tunnin jälkeen voit jättää marengin vielä jälkilämmölle uuniin. Valmis ja jäähtynyt marenkipohja on erittäin hauras, joten varovaisuus kannattaa.

Vuoraa irtopohjavuoan pohja leivinpaperilla ja laita marenkipohja vuokaan. Valmista mansikkamousse: Laita liivatelehdet kylmään veteen likoamaan. Soseuta mansikat (halutessasi survo sose lusikan avulla siivilän läpi, koostumus on tasaisempi ilman siemeniä), ja lisää sokeria soseeseen haluamasi määrä. Vatkaa vajaa 2 dl kermasta vaahdoksi. Kuumenna loput kermasta ja liuota liivatteet siihen. Sekoita kaikki aineet varovasti ja nopeasti yhteen ja kaada vaahto marengin päälle vuokaan. Reunojen kanssa kannattaa olla tarkkana, että ne peittyvät kunnolla ja ilmaa jäisi mahdollisimman vähän väliin, näin lopputuloksesta tulee kauniimpi. Tasoita pinta ja laita pakastimeen siksi aikaa kun valmistat suklaamoussen.

Sulata valkosuklaa vesihauteessa ja laita liivatelehdet likoamaan kylmään veteen (n. 10 minuutiksi). Vatkaa 4 dl kermasta vaahdoksi. Kuumenna loppu kerma ja liuota liivatelehdet kermaan. Sekoita nopeasti ja varovasti kaikki aineet yhteen ja kaada seos mansikkamoussen päälle vuokaan. Tasoita pinta mahdollisimman sileäksi, peitä kelmulla ja laita pakkaseen vähintään 4 tunniksi.

Kakku sulaa jääkaapissa n. 6 tunnissa. Sen voi koristella esim. marsipaaniruusuin ja koristehelmin ennen tarjoilua.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Hyvä idea äitienpäiväkakuksi, toukokuussa kaipaa jo marjoja mutta tuoreet saattavat olla kalliita, kakussa maistuu mansikka ja pakasteet kelpaavat mainiosti... On myös helppo tehdä kakku etukäteen pakkaseen, sulatus ja koristelu käyvät kätevästi. Sopii siis myös esim. ylioppilasjuhliin, joissa on hyvä tehdä mahdollisimman paljon tarjottavista etukäteen.

Tekijän kommentti

söpön näköinen ja varmaan suussasulavaa :)

anne 17.10.2007 klo 22:49

ihanan näkönen kakku

tarja2 24.03.2008 klo 15:15

nami! tuota teen koulun päätyttyessä vähän niinkuin palkinnoksi menestyksekkäästä vuodesta :P

RiinaEve 14.05.2008 klo 15:52

hyvä tuh,kiva on ohjeesi.

jadessa 26.08.2008 klo 19:57

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.