|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Silakkapihvit
Ohjeet
Lado voipaperin päälle leikkuulaudalle silakkafileet nahkapuoli alaspäin..
-sirottele päälle suolaa ja pippurit maun mukaan,laita joka toiselle fileelle tillisilppua.
yhdistä kaksi filettä nahkapuolet ulospäin "pihviksi".
-kieritä pihvit ulkopuolelta ruisjauhossa molemmilta puolilta .Jauhojen seassa voi olla myös sitruunapippuria ja suolaa niin tulee makua myös ulkopinnalle.
-nokare voita tai margariinia ja nokare öljyä kuumalle paistinpannulle ja pudota lämpö heti 4 :selle ettei pihvit pala..paista n. 3- 4 min / puoli ..
-pese välillä pannua kun laitat uuden silakka satsin tulemaan koska ruisjauhot jäävät helposti kiinni pannuun..(paitsi tietysti jos käytät teflonpannua)
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Silakkapihvien sisälle on kiva kokeilla eri täytteitä esim, juustoviipaleita , yrttejä,sipulia paprikaa yms..taivas kattona..jujuna on rapeksi paistettu pinta joka tulee ruisjauhoista!
Tekijän kommentti
kuva on juustotäytteisistä silakka pihveistä joten kuten huomaa juustosta tirisee rasvaa pannulle..heh
sarkku 05.01.2007 klo 11:03
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna