|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Kinkku/porovoileipäkakku
Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka
tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.
Viestin tekstikenttään: 1555
Viestin vastaanottaja:

Raaka-aineet
Ohjeet
1.kiuhauta 0,5 l vettä kattilassa ja lisää lihaliemikuutio, ja anna sen sulaa ja anna sitten jäähtyä.
2.laita kaikki kinkkutäytteen raaka-aineet tehosekoittimeen, ja sekoita niin , että siitä tulee tasaista. kaada valmis massa eri kulhoon ja laita jääkaappiin seisomaan.
3. laita kaikki kasvistäytteen raaka-aineet tehosekoittimeen , ja sekoita niin, että siitä tulee myös tasaista ( ei saa olla kokkareita) ja laita jääkaappiin.
4. laita 4 paahtoleipää peräkkäin suorakaiteen muotoiseen astiaa ja kostuta lihaliemellä laita ensin kasvistäyte sitten leipää, kostuta, kinkkutäyte... jne
5. päällimmäiseksi laita leivät ja kostuta vähän vain, tee koristelu massa 200 g tuorejuustoa ja 200g sulatejuustoa sekoita käsin niin, että siitä tulee tasainen massa.
6. levitä massa kokonaan kakun ympäri niin että se peittyy kokonaan.
7. koristele kakun reunat persiljalla ( tähän menee 2-3 ruukkua)
8. koristele kakun päällinen kirsikkatomaateilla, kurkulla, savupororuoheella tai leikkeleillä.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
tämä voileipäkakku on sitten tosi hyvää! =)
Tekijän kommentti
tuo kinkkujuttu on todella käyttökelpoinen:)
Nimetön 05.08.2006 klo 16:23
niin on, vaikka ohuen rieskan päälle levittää ja rullaa sen ja leikkaa pieniksi paloiksi, ja sitten laittaa coctailtikkuun ja jonkun koristeen esim. kirsikkatomaatista tehdyn kukan. pienet alkupalat on valmiit! =)
hmr81 26.08.2006 klo 17:17
HEI HALUUN TIETÄÄ ONKO TOI KORISTELUMASSA HYVÄÄ ?? JUUSTO & JUUSTO
Nimetön 03.10.2006 klo 20:41
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna
Tekijä: