|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
"lohi"leivät uunissa
Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka
tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.
Viestin tekstikenttään: 14448
Viestin vastaanottaja:

- Katsottu: 1659
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (2)
-
Valmistusaika 45 min
- Tulosta resepti
Ohjeet
8 annosta
Leikkaa paahtoleivistä kuoret pois ja kastele ne maidossa. Leikkaa lohestä leipäpalojen kokoisia viipaleita ja pane nekin hetkeksi maitoon likoamaan. Peitä uunipelti leivinpaperilla, asettele leipäviipaleet pellille, mutta ei liian lähelle toisiaan. Peitä leivät lohiviipaleilla ja pane jokaiselle lohiviipaleelle jälleen leipäviipale.
Vaahdota pehmeä voi, lisää keltuaiset ja suurin osa juustoraasteesta. Lisää mausteeksi hiven suolaa ja muskottipähkinää ja jauha myllystä mustapippuria. Levitä voiseosta leiville vahva kerros. Ripottele pinnalle juustoraastetta ja ruskita leivät kuumassa uunissa. Tarjoa kuumina.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Nopea, helppo ja vähän erilainen "lämminvoileipä"
Tekijän kommentti
lohi ei ole kasvisruokaa :F
insanity_ 28.07.2007 klo 20:42
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna

Tekijä: