Kumppanit

Kievin kalkkunaa

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

400 g

kalkkunan rintafilettä

 

täyte:

 

100 g

voita

 
 

0,5 tl

hunajaa

 
 

0,5 tl

rakuunaa

 

1 kpl

pieni valkosipulin
kynsi

 

mustapippuria, suolaa

 

leivitys:

 

2 dl

vehnäjauhoja

 

2 kpl

kananmunaa

 
 

2 dl

korppujauhoa

 
 

Ohjeet

4 annosta

Leikkaa rintafile neljäksi noin sentin paksuiseksi siivuksi ja painele ne ohuiksi levyiksi. Ripottele päälle hieman suolaa ja mustapippuria.

Sekoita sulatettuun voihin hunaja, rakuuna ja puristettu valkosipulin kynsi. Muotoile neljäksi ohueksi tangoksi muotissa tai voipaperin/kelmun sisällä ja laita noin vartiksi pakastimeen kovettumaan.

Ota voitangot pakastimesta ja kiedo jokainen kalkkunafileen sisään. Taita fileen päät rullan sisään ja sulje rullat esim. hammastikuilla, niin ettei sula voi pääse valumaan myöhemmin ulos.

Leivitä filerullat huolellisesti ensin vehnäjauhossa, sitten kananmunassa ja lopuksi korppujauhoissa.

Paista fileitä 2-3min. pannulla runsaassa voi-öljyseoksessa, jotta rullat saavat kauniin kellanruskean pinnan ja sen jälkeen vielä uunissa n.15-20 minuuttia.

Tarjoile esim. herne-couscousseoksen kanssa.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Muunnos perinteisestä Kievin kanasta, jota Puolassa kutsutaan nimellä Kotlet de Volaille. Ukrainassa ja Puolassa tämä herkku tehdään lähes ilman mausteita ja uppopaistamalla, mutta toisaalta siipikarjan maku on noissa maissa paljon mehevämpi kuin täällä broilereiden tehokasvatuksen keskellä. Siksi kotoinen kalkkuna sopii täällä reseptiin ehkä broileria paremmin. Joka tapauksessa helpohko, maistuva ja näyttävä ruoka niin arkeen kuin juhlaan.

Tekijän kommentti

tätä kyllä söisin!

askelmittari 18.04.2007 klo 07:02

Alkuperäinen venäjänkielinen nimitys on "kotlety po-kijevski" eli Kiovan kana. Ohje kehitettiin Moskovassa sodan jälkeen Ukraina-hotellin keittiössä. Esikuvana toimi nimenomaan Côtelette de Volaille.

Jippis 04.09.2007 klo 05:37

Kievin kanaa on tullut viimeksi syödyksi ravintola Bellevuessa Katajanokalla - tämä versio kuullostaa kokeilemisen arvoiselta!

Nicole 04.09.2007 klo 07:13

Kiitos Jippis historian selvennyksestä:)

tvlupa 05.09.2007 klo 17:57

Tänään tätä. Ja kyllä oli hyvää! Kalkkunaresepteistä etsin aina ensin sinun ohjeet. Nam.

Mailo 16.04.2008 klo 16:47

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.