Kumppanit

Inkiväärikalkkunaa

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

600 g

kalkkunan rintafilettä

 

1 kpl

sipuli

 

4 kpl

valkosipulin kynttä

 
 

1 kpl

sitruuna

 
 

1 rkl

hunajaa

 
 

1 rkl

inkiväärijauhetta

 
 

1 tl

chilijauhetta

 
 

1 rkl

balsamiviinietikkaa

 

suolaa, mustapippuria,
ruohosipulia

 

Ohjeet

6 annosta

Pilko kalkkunan rintafile suikaleiksi ja ruskista pannulla, jossa on tilkka seesam-oliiviöljyseosta. Kaada mukaan balsamiviinietikka ja kiehauta. Lisää sitruunan mehu, hunaja valkosipuli, inkivääri ja chili sekä hetken päästä sipulirenkaat. Hauduta liha kypsäksi ja sipulirenkaat pehmeiksi. Mausta vielä suolalla ja mustapippurilla ja ripottele päälle hieman ruohosipulia.

Tarjoile esim. Taateli-couscouksen kanssa.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Helppo, nopea ja kevyt arkiruoka. (Kuvassa sipulin vartta ruohosipulin sijaan sekä chilinpaloja kalkkunan päällä)

Tekijän kommentti

Teenkin heti, mulla sattuu olemaan kalkkunaa jaakaapissa. Meinasin tehda sitruunakalkkunaa mutta vaihtelu virkistaa:)

masotto 12.03.2007 klo 16:55

Ollos hyvä, lisäsin juuri myös tuon couscouksen reseptin.

tvlupa 12.03.2007 klo 17:01

Tein naita eilen, tosi hyvia, pyorayttelin palat ensin kevyesti vehnajauhoissa niin etta ne ruskistui kauniisti. Basmati-riisi toimi ihan hyvin mutta sehan toimii kaiken kanssa. Suosittelen muillekin.

masotto 13.03.2007 klo 09:07

Kiva, että maistui...

tvlupa 13.03.2007 klo 09:36

On kyllä tosi hyvää. Pirtsakka maku :) basmati riisin kanssa minäkin..

Mailo 31.01.2008 klo 18:05

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.