Kumppanit

 

Ahvenanmaan pannukakku  

5 dl

vettä

 

1 dl

puuroriisiä tai mannasuurimoita

 

5 dl

maitoa

 

0,5 tl

suolaa

 

1 dl

sokeria

 

3

munaa

 

1 dl

vehnäjauhoja

 

25 g

voita uunipannuun

 
Valmistusaika 1 tunti

Ohjeet

Jälkiruoat ja herkut

Kiehauta vesi ja ripottele siihen sekoittaen riisit tai mannasuurimot. Keitä, kunnes suurimot kypsyvät. Lisää vähitellen maito ja keitä seos sakeaksi velliksi.

Mausta velli vatkaten suolalla ja sokerilla. Jäähdytä se haaleaksi. Vatkaa sekaan munat ja jauhot. Kuumenna uuni 200 asteeseen ja siellä voi uunipannussa. Voitele pannu kauttaaltaan sulaneella voilla, kaada taikina siihen ja tasoita pinta.

Kypsennä pannukakkua uunissa ruskeaksi ja kuohkeaksi noin 20 minuuttia. Tarjoa kermavaahdon ja kauden hillon kanssa.

Tykkäsitkö Kotikokista? Tykkää samalla henkäyksellä myös Facebookissa!

Tekijän kommentti

 
  • Suklaakeksi

    Kokeilin tuota ohjetta 2 kertaa, eikä se onnistunut kummallakaan kerrala. Noudatin ohjetta täysin. Siitä tuli semmoista, että sitä ei pystynyt ottaa ehjänä. No, se oli kuin uunipuuroa.

  • pihvimies

    Annoitko puurovellin jäähtyä ennen munien lisäämistä? Vai jäikö vuokaan kiinni?

Kirjaudu sisään kommentoidaksesi!

Jos et ole vielä Suomen suurimman ja parhaimman kokkisivuston jäsen, rekisteröidy suoraan tai Facebookin kautta. Saat paljon uusia hyödyllisiä ja hauskoja toiminnallisuuksia käyttöösi!

Rekisteröidy Kotikokkiin

Kumppanit

x

He saavat tästä huomautuksen suoraan.

0 / 0 ystävää valittu